• 41_Lawi

Facebook

Facebook profil

Zpráva od pořadatelů

Pavel Richtr dokončil závod v Nome na čtvrtém místě s časem 12d 21h 34m a jeho krajan Jan Kopka dojel v sobotu na pátém místě s časem 13d 5h 40m. Toto je Janovo druhé dokončení závodu do Nome – absolvoval obě trasy, jižní i severní. V roce 2007 závod do Nome vyhrál s časem 23d 2h 42m. Tehdy závod na 1000 mil dokončili pouze dva bikeři.Všech pět závodníků, kteří závod dokončili, prolomilo rekord 15d 1h 15m. Ten byl stanoven v roce 2000 závodníkem Mikem Curiakem.

Dalšími závodníky na trase je skupinka 5 bikerů, kteří byli ukrytí minulou noc v Shaktoolik s Bobem Ostromem, britským jezdcem Andym Headingovi a Kanaďanem RJ Sauerem, kteří se otočili v silném a studeném větru. Tato skupinka bikerů opustila vesnici v 8:15 ráno.

Mezitím vedoucí musheři dorazili do Koyuku, takže by bikeři měli mít na označenou trasu přes zamrzlé moře. Bikeři by měli zvládnout cestu přes moře za 10-12 hodin a měli by dorazit do Kyoku dnes večer.

Běžci v závodě na 1000mil John Logar, Tim & Loreen Hewitt a Beat Jegerlehner jsou na trase na Yukonu. Ani včera ani dnes od nich nebyly obdrženy žádné telefonáty. John Logar byl vedoucím běžcem na Yukonu podle mailu, kde jeho manželka popisuje jeho pozici. Fotka bikera Donalda Kanea byla zaslána fanoušky Iditarodu, jakmile Kane dorazil do Galeny.

Darren Hull, který je v Cripple nám poslal informaci o závodnících procházejících přes Cripple.

Posledním závodnicí na trati je Shawn McTaggart. Je to její druhý závod do Nome a včera prošla přes Cripple. Stále to má více než 70 mil do Ruby.

Večerní aktualizace:
Bob Ostrom a Andy Heading dorazili do Koyuk v 19:00 aljašského času. Dostali jsme krátký mail od Boba, ale bohužel nemáme jiné zprávy kromě času příjezdu. RJ Sauer dojel do Koyuku ve 20:40 místního času. Venku bylo dnes velice větrno a podle zpráv je trasa zmrzlá a je jen málo sněhu. Italský pár Sebastiano a Ausilia bezpečně dojeli do Koyuku ve 21:35 místního času. Všichni jsou rádo, že mají za sebou cestu po blyštivém ledu a v silném větru. Najedli se a odpočívají v místní škole. Vezmou si další zásoby z dovezených balíčků a zítra ráno se vydají na cestu do Elim.

Ausilia Vistraniová má šanci prolomit ženský rekord na trase do Nome, držený Tracey Petervaryovou z Idaha. Severní cesta, rok 2010). Tracey je dosud jediná žena, která dokončila obě trasy (jak severní tak jižní) a drží rekord na obou trasách. Ausilia Vistraniová je také podruhé v závodě do Nome a má možnost prolomit rekord Traceyin rekordní čas 18h 6h o jeden den. Tracey Petervaryová stejně jako Ausilia v minulých letech absolvovala závod do Nome v páru se svým partnerem.

První běžec John Logar je v Nulatu. Je v dobré náladě během hodiny se plánuje vydat na další cestu do Kaltagu. Bill Merchant mu poskytl radu po telefonu o tom, jak připevnit lihový vařič. John s ním měl na trase problémy. Beat Jegerlehner opustil Galenu ve 12:30 odpoledne s Timem a Loreen Hewitt. Řekl, že měl drsnou noc, protože bivakoval na Yukonu v drsném větru. Měl za sebou asi dvě hodiny spánku, které byly tak nepohodlné, že musel vstát a jít dál. Dorazili do Galeny v 8:30 ráno, ale rozhodli se jen pro krátký spánek a další přesun do Nulata, které je asi 40 mil daleko. Doufáme, že dnes se zahřejí.

Poslední biker je Donald Kane a dnes odjel z Galeny. Poslední běžkyní je Shawn McTaggart, která vyrazila z Cripple a je na cestě do Ruby.