Partneři 2022

Partneři 2022

Partneři 2011

 • 21_bernard
 • 27_isoma
 • 31_duratec
 • 31_e_tilak
 • 31_sirjoseph
 • 32_garmin
 • 33_petzl
 • 34_thermarest
 • 35_Wtb
 • 40_Isaac
 • 41_Lawi

Facebook

Facebook profil

Krátká zpráva Aljaška Iditarod 08

V tomto roce se sešla na startu rekordní účast – bez dvou jedinců 50 lidí. Opět bikeři, chodci i lyžaři z celého světa. Nikdo, kdo vloni dokončil dlouhou trasu letos nestartoval, tedy ani Jan Kopka, ani Joseph Dundee a dokonce se překvapivě neobjevil ani hrdina loňského ročníku Japonec Masaru Adachi. V tu dobu jezdil někde v Číně po pouštích.
Letošní závod opět ztěžovala nepřízeň počasí – na rozdíl od abnormálních mrazů při loňském ročníku naopak překvapily závodníky oblevy, což působí abnormální problémy – nepevné cesty, velká šance propadnutí se do řek, jezer a potoků, přelití vody přes led a promočení oblečení od vlhkého sněhu a také horší možnost bivaků. V tomto ohledu větší mrazy jsou daleko lepší a suchý sníh není v žádném případě nepřítelem jako mokrý sníh při teplotách kolem nuly a nad nulou.
Na trase se ale závodníkům nevyhnuly ani pořádné mrazy, které vystřídaly oblevy, nebo abnormálně silný vítr a sněžné bouře.
Na krátké trase zvítězil Jay Petervary, účastník také loňského ročníku. Neskončil svou pouť ale v cíli krátké trasy a vydal se dál na dlouhou, kde bohužel po několika denních bojích vzdal.
Z žen zvítězila na krátké trase bikerka Kathi Hirzinger-Merchant a to již potřetí. I ona se vydala dál na dlouhou trasu.
Chodkyně Loreen Hewitt vytvořila na krátké trase nový chodecký rekord a tady skončila.

Na dlouhé trase zvítězil po velkých nesnázích s počasím loňský vítěz a rekordman krátké trasy do McGrath – aljašský biker Peter Basinger. V jednu chvíli dokonce oznámil odstoupení ze závodu. Po odpočinku vše odvolal. Posledních asi 400 km jel Peter dokonce pouze o pět hodin pomaleji než nejrychlejší psí spřežení, což je opravdu nevídaný výkon. Na mou gratulaci a jaké to letos bylo jen odpověděl – Aljaška je pokaždé úplně jiné dobrodružství. Nic asi nemůže lépe vystihnout absolutní odlišnost jednotlivých ročníků.
Kathi Hirzinger-Merchant svým časem 25 dní vytvořila ženský traťový rekord dlouhé trasy a stala se třetí ženou v historii, která se dostala do cíle v Nome a dokonce první bikerkou.
Dlouhou trasu dokončil a sám ředitel závodu Bill Merchant a stal se tak ve věku přes padesát let nejstarším účastníkem, kterému se podařilo dokončit celou trasu.
Chodec Tim Hewitt dokončil dlouhý závod taktéž a stal se prvním účastníkem, kterému se podařilo dokončit až do Nome 3x (2x severní trasou a 1x jižní).
Kromě zmíněných účastníků dokončili celý závod ještě bikeři Carl Hutchings a Slovinec Rok Kováč.

Více informací včetně autentických příspěvků z trati a fotogalerie najdete na www.alaskaultrasport.com

Honza Kopka