Partneři 2024

Partneři 2024

Partneři 2011

 • 21_bernard
 • 27_isoma
 • 31_duratec
 • 31_e_tilak
 • 31_sirjoseph
 • 32_garmin
 • 33_petzl
 • 34_thermarest
 • 35_Wtb
 • 40_Isaac
 • 41_Lawi

Facebook

Facebook profil

Vyšlo v médiích

Konkrétní ČLÁNKY ke každému z EXTRÉMŮ jsou zařazeny vždy U DANÉHO ZÁVODU v sekci Extrémy.

 

17. 6. 2021

Honza Kopka: Jsem normálnější než ti „normální“ – Trenér dětí – jiné pohledy

S extrémním bikerem a dobrodruhem Honzou Kopkou jsme si na břehu jablonecké přehrady povídali o normálnosti a nenormálnosti. O přívětivosti aljašské divočiny a jejích obyvatel. O strachu o život, který je při závodech všudypřítomný a paradoxně vám ten život může zachránit. Nebo třeba o lidech, kteří se každoročně vydávají na 1000 mil dlouhou cestu napříč Československem. Na kole, pěšky, nebo na koloběžce. A to jen proto, aby to dokázali. Tak jsou normální? :-) Příjemný poslech!
rozhovor

 

2. 6. 2021

Extrémní biker Jan Kopka – celý rozhovor – naHoru․tv

Extrémní biker Honza Kopka se za svoji kariéru zúčastnil desítek závodů v délce i několika tisíc kilometrů, a to bez zabezpečení a na různých kontinentech. V plus 60 i v -50°C. O svých cestách napsal několik knih, pořádá expedice a bikové campy. Je však také zakladatelem a opakovaným účastníkem závodu 1000 Miles Adventure – 1000 mil přes „československo“, non-stop bez podpory, na kole nebo pešky. Natáčeli jsme na Bradlerových boudách v Krkonoších.
video-rozhovor

 

26. 11. 2020

Sportovci a samota – Podcast Forum Bez frází

Jaké to je přejet na kole ledovou Aljašku a fungovat týdny mimo civilizaci? Jaký psychický nápor může potkat fotbalistu v neznámém prostředí, kde má zdánlivě všechno? A co nás může i v těch nejtěžších chvílích spojovat? Současná opatření, která souvisí s nouzovým stavem, vystavila většinu lidí jisté formě izolace. Další díl podcastu Forum Bez frází proto rozebral pojem „samota“
Hosté: Jan Kopka, Jan Rajnoch a Michal Vičar.
video-rozhovor

 

10. 11. 2020

Sportovci Jizerských hor – Jan Kopka – Jizerky.cz

Jet napříč Aljaškou, Mexikem, Kanadou, nebo Mongolskem na kole? Extrémní biker Jan Kopka specializující se na závody nejnáročnější z hlediska délky a prostředí a organizátor závodu 1000 Miles Adventure vám o tom řekne více.
video-rozhovor

 

23. 1. 2020

Článek Dělám, co cítím – časopis VELO 2/2020

Vypadá stále stejně, zůstává stále stejný, tedy mimo jiné veselý a upovídaný, a taky chuť na dobrodružství ani na pivo ho nijak neopouští. Věku navzdory. Jenže ani Honza Kopka nedokáže ošálit čas. Když sečtete dvacítky tohoto roku, dostanete čtyřicítku. Mimo jiné i 40 let Jana Kopky na závodní cyklistické scéně. Těch čísel se ale potkalo až příliš na to, abychom se nepodívali na některé jeho životní zlomy.
celý článek

 

srpen 2019

S vařečkou v ruce – Jan Kopka – magazín Zdraví 8/2019

Jako první Česh v historii absolvoval australskou Crocodile Trophy a stal se jedním z prvních evropských průkopníků extrémních závodů „o přežití“. Absolvoval nonstop závod Great Divide Race z Kanady do Mexika divočinou Skalistých hor, jeho délka činila 4000 kilometrů, zvládl také nejdrsnější zimní závod planety Iditarod Trail Invitational přes mrazivou Aljašku či závod v hornatém a divokém Kyrgyzstánu. Je také zakladatelem závodu 1000 miles Adventure – tisíc mil Česko-Slovenskem, pořádá campy a expedice za polárním kruhem, píše o svých dobrodružných cestách knihy.
rozhovor

 

26. 6. 2019

Ujížděl vlkům i grizzlymu. Teď podobné dobrodružství chystá pro Čechy – iDNES.cz

V březnu závodí na Aljašce v -50 stupních, v říjnu v Americe ve vedrech dosahujících 60 stupňů nad nulou. Jednou se kolem něj srocují divocí vlci, jindy má v patách grizzlyho nebo hladovou pumu. Chyba? V těchto závodech může být fatální. Technická pomoc organizátorů? Na tu zapomeňte. Jan Kopka je mužem, který pro Čechy tyhle extrémní závody na kole objevoval, a i v pětapadesáti stále objevuje. A jeden taky sám v Česku organizuje. Už v neděli začíná.
článek

 

březen 2019

Fatbike projede i Aljašku – časopis Mateřídouška 3/2019

Znáš monstertrucky, auta s extrémně širokými a velkým koly, co projedou skoro všechno? Tak podobně zvláštně vypadá fatbike. Čte se fetbajk a v doslovném překladu to znamená „tlusté kolo“. Jeho majitel ale rozhodně tloustnout nebude. Jezdit na něm totiž můžeš v jakémkoliv ročním období. A největší zábavu si s ním užiješ v zimě na sněhu.
článek

 

leden 2019

Jan Kopka: Pořád hledám limity – časopis BIKE guru 1/2019

Unlimited man, to je Jan Kopka. Muž bez limitů, nebo aspoň ten, který je (neustále) překonává. Přejel ledové pláně Aljašky i Laponska, pouště Austrálie i Maroka, hory Ameriky nebo Kyrgyzstánu. Ani v pětapadesáti nemá dost.
článek

 

říjen 2018

Rozhovor s Janem Kopkou – Snow Film Fest

Rozhovor vznikl den před Honzovým odletem na závod v Kyrgyzstánu, kde ho čekalo 1700 kilometrů na kole v nadmořské výšce 3000 – 4000 m n. m. bez jakékoliv podpory na trati. V údolích se teplota vyšplhá až k 30 stupňům, vysoko v sedlech bude mráz a sníh. Stejně jako hrdina filmu The Frozen Road volí Honza jako dopravní prostředek jízdní kolo.
rozhovor

 

červen 2018

Čtyřiadváca s… Honzou Kopkou – časopis Lidé a hory 3/2018

Samotný název rubriky Honzu přímo nominuje do svého draftu. Dobrodruh, který nemá problém jet 24 hodin non-stop na naloženém kole opuštěnou krajinou – a to několikrát za sebou, až je z toho několikadenní pouť ověnčená zaslouženým respektem okolí, ale i odměněná silnými vnitřními zážitky a sebepoznáním. Honza absolvoval mnoho extrémních bikových expedic a závodů (například Iditarod Trail – závod napříč zmrzlou Aljaškou), vydal knihy a své zkušenosti přenesl i jako pořadatel dnes už tradičního závodu „1000 mil“ přes Česko-Slovensko. Do rubriky zavítal další velký sportovní nadšenec a zdravý blázen, který za sebou zanechává velké množství neuvěřitelných výkonů. Tak hurá na start!
článek

 

červenec 2017

Jan Kopka: Vlčí pohled – bezfrazi.cz

Psí hovno. Buď ho ignorujete, nebo se mu snažíte vyhnout. Když v naší civilizaci vjedete kolem do hovna, vadí vám to. Ale na Aljašce… Tam ho berete jako šťastné znamení. Díky němu víte, že cesta, kterou jste se vydali, je správná. Hovno. A může vám třeba zachránit život.
článek

 

24. 6. 2016

Civilizace je nesmysl – Sport magazín

Opravdové dobrodružství můžete zažít za vlastním barákem. I v době, kdy máte pocit, že nemusíte udělat rychlejší krok a že sportovní zážitek si dokonale vychutnáte jen díky parádní televizi. Tvrdí to extrémní biker Jan Kopka, vítěz krutého cyklistického závodu na Aljašce a zakladatel nonstop ultramaratonu Isoma 1000 Miles napříč Českem a Slovenskem. Cíl? Ukázat, jak člověka omezuje komfort a nabídnout výlet z virtuálního světa do reality.
článek

 

14. 4. 2016

Nevím, kde je ten limit – MF Dnes Magazín

Probouzíte se ve čtyřiceti stupních mrazu. Vylezete po čtyřech hodinách bdění ze spacáku, napijete se ledové vody a pokoušíte se ztuhlýma rukama sbalit věci. Pak usednete na kolo a vydáte se na šestnáctihodinovou štreku pustinou na Aljašce. To není zlý sen. Extrémního bikera Jana Kopku přesně tohle baví.
článek

 

duben 2016

Jan Kopka: Občas si potřebuju šlehnout adrenalin – časopis Lidé a Země

Když se řekne Iditarod Trail, zasvěcencům se vybaví nekonečná aljašská pláň a dřina těch, co se na nich snaží překonat tisíc mil. Když se řekne Jan Kopka, leckoho napadne slovo blázen. Člověk v sobě asi musí mít nemálo bláznovství, aby v extrémním závodě riskoval svůj život a naplno si uvědomil, jakou svobodu při něm zažívá.
rozhovor

 

11. 11. 2016

Všechnopárty – Česká televize

Talkshow moderátora Karla Šípa. Host Jan Kopka
rozhovor

 

listopad 2016

Čím drsnější, tím lepší – časopis Svět outdooru 4/2016

Jan Kopka o extrémních závodech
Ostřílený extrémní biker Honza Kopka letos z role pořadatele přesedlal zpátky do závodních pedálů. V březnu vyhrál ve finském Rovaniemi závod na 325 kilometrů, který závodníkům okořenilo velké množství čerstvého sněhu. Honzovi v boji o vítězství pomohly předchozí bohaté zkušenosti z víc než desítky těch nejextrémnějších klání světa.
rozhovor

 

únor 2015

Jan Kopka: Nevěřte na zázraky. Spoléhejte na ně! – Xantypa

Majestátní hory a nekonečné aljašské pláně – článek o závodě Iditarod, ale i o Eskymácích, o speciálních ráfcích i o zaměstnání.
rozhovor

 

17. 12. 2014

Závod Craft 1000 Miles Adventure to je 1000 mil dlouhé radostné utrpení – Hospodářské noviny

„Moc mě ovlivnily. Vznikly o nich reportáže a knihy, o které měli lidi velký zájem. Ovšem pořád to byly jen zprostředkované zážitky. Tak jsem vymyslel, že to udělám i tady,“ vysvětluje, proč přenesl zahraniční inspiraci do Česka.
článek

 

29. 7. 2014

Článek Drsný ultramaraton napříč Českem a Slovenskem útočí na mysl i tělo, říká Jan Kopka – rozhlas.cz

Jeden z nejdrsnějších ultramaratónů v Evropě. Tak se často mluví o nedávno skončeném Craft 1000 Miles Adventure. „Závodníci musí každý den polykat velké množství kilometrů v těžkém terénu – a na to je málokdo zvyklý! Lidé jsou kromě toho doma, a přesto prožívají deprese z osamění…“ popisuje organizátor závodu Jan Kopka. „Jde o útok na psychiku i fyzično.“
článek

 

29. 7. 2014 ve 23:05

Pořad Večerní Host Radiožurnálu – Český rozhlas Radiožurnál

Rozhovor s organizátorem extrémního ultramaratónu napříč Českem a Slovenskem Janem Kopkou a účastnicí závodu bikerkou Janou Doležalovou o přípravách na závod, ale také o povinné výbavě účastníků na maratónu. Moderuje Zuzana Burešová
rozhovor

 

26. 5. 2014

Článek Ledová vášeň – Sport Magazín

Kmotr cyklošílenství. Jan Kopka absolvoval většinu extrémních bikových závodů na světě. Jeden dokonce sám založil. Letos se vrátil potřetí z Aljašky, kde podstoupil pouť jménem Iditarod. V roce 2007 vyhrál, nyní dojel pátý. V 50 letech! Víc než o výsledek mu přitom šlo o odtržení od reality.
celý článek

 

2. 5. 2014

Rozhovor s Janem Kopkou o extrémním závodě Iditarod Trail Invitational – Mtbiker.sk

Je to asi nejdrsnejší závod světa, co se jezdí. Někdy taky označovaný jako poslední opravdové dobrodružství planety. Je to čistý outdoor. Je to 1 600 km přes divokou, pustou, nevyzpytatelnou a nádhernou Aljašku uprostřed zimy, kdy nemáte spojení s nikým. Co si člověk veze, to má a s tím musí přežít. Je to jen o vás, cokoli se stane, musíte si poradit sami. Není tam nikdo, kdo by vám pomohl. Ten závod nejde ani moc zabalit, není to komu říct. Každý se tam odtud musí dostat sám vlastními silami. Jezdí to bikeři, lyžaři a chodci na staré zlatokopecké trase Iditarod Trail.
celý rozhovor

 

24. 4. 2014

Článek Aljašku buď miluješ, nebo nenávidíš – časopis VELO 5/2014

Letos se při závodě Iditarod Trail Invitational sešla neobvykle silná konkurence a neobvykle příznivé počasí. Svítilo sluníčko, foukalo poměrně málo, teploty jen výjimečně padaly pod -20°C, cesty byly sjízdné a po tvrdém sněhu to uhánělo na vysoké tlaky téměř jako po asfaltu. Padaly traťové rekordy a kartami v popředí míchali i čeští závodníci – na čtvrtém místě dokončil Pavel Richtr, pátý byl vítěz z roku 2007 Jan Kopka.
celý článek

 

7. 4. 2014

Rozhovor s Honzou Kopkou na ČT Sport o jeho účasti na Iditarodu – ČT4 Sport

Jen těžko by se hledal na světě extrémnější bikeový závod. Aljašský Iditarod – to je 1 000 mil sněhovou a ledovou pustinou bez jakéhokoli organizačního zabezpečení. Hlavním cílem není vyhrát, ale přežít. Český cyklista Jan Kopka v roce 2007 závod vyhrál, letos dojel pátý. Na sněžném kole si libuje.
rozhovor na ČT Sport

 

6. 4. 2014

Zpráva na Radiu Beat

 

31. 3. 2014

Rozhovor s Honzou o boji proti přírodě na Aljašce – outdoorvpraze.cz

Iditarod Trail Invitational, závod lyžařů, chodců a snowbikerů na více než 1800 kilometrů Aljašskou divočinou. Kde si závodníci odpočinou, je na jejich uvážení, organizátoři nenabízí závodníkům žádnou podporu. Jedná se tak o jeden z nejdelších a nejextrémnějších zimních ultramaratonů světa. Teplota na Aljašce může klesnou až k sedmdesátistupňovým mrazům, v kterýchž jsou podmínky pro přežití na hranici lidských možností.
rozhovor

 

27. 3. 2014

Článek Na kole Aljaškou: vlci pronásledovatelé i město duchů zlaté horečky – xman.idnes.cz

Putování po území, kde nikdo nežije, kde stačí k ohrožení života chybně odbočit, netrefit cestu, znamená 1 600 kilometrů po zamrzlém Beringově moři, Yukonu, po zasněžených pláních a zmrzlé půdě. Čech Jan Kopka zvládl výzvu extrémního závodu Iditarod Trail Invitational za třináct dnů a skončil pátý.
článek

 

24. 3. 2014

Článek o Honzově účasti na Iditarodu – sirjoseph.cz

Stejně jako v roce 2007, kdy Jan Kopka tento legendární závod s podtitulem nejdrsnější výhrál, tak i letos byl SIR JOSEPH partnerem Jana Kopky při jeho zkoušce vůle ve studené Aljašce.
článek

 

21. 3. 2014

Článek z Honzových zápisků ve slovenštině – MTBiker.sk

Aké to je trmácať sa zimnou Aljaškou s tažkým nákladom v šialenom závode Iditarod Trail Invitational 2014? Pozrite si časť zápiskov jedného z účastníkov – Honzy Kopky o priebehu závodu…
článek

 

14. 3. 2014

Článek o Honzově dojetí do cíle v Nome – pohora.cz

Nejextrémnější závod Aljašky, kterého se zúčasnili i dva čeští odvážlivci, je u konce – respektive má své vítěze v kategoriích musherů i cyklistů. Jak závod probíhal, co přinesl a vzal či jaké byly vůbec počátky si přečtěte nejen přímo od cyklisty Honzy Kopky, jednoho z účastníků a našeho českého repezentanta!
článek

 

5. 3. 2014

Zpráva od Honzy Kopky – paklisport.cz

Na těchto stránkách budeme pravidělně zveřejňovat reportáž a zprávy z extrémního závodu na který se po letech Jéňa vrací. První mail dorazil dnes.
článek

 

4. 3. 2014

Článek Boj o přežití může začít kdykoliv – xman.idnes.cz

Každou vteřinu musejí být stoprocentně soustředění, nejdrobnější zaváhání může ohrozit život. Mnohé oficiální cesty nejsou v divočině k nalezení, leckde nefunguje signál. Aljašský závod Iditarod Trail Invitational, nejdelší zimní ultramaraton na světě, letos opět prověří i českého cyklistu Jana Kopku.
článek

 

27. 2. 2014

Tisková zpráva od Honzy Kopky o podmínkách na Aljašce a přípravě – pressonline.cz

Cesta byla bez komplikací, přiletěli jsme na místo po 24 hodinách. Dokonce i všechny věci dorazily v pořádku, kolo ani vybavení se neztratilo. Všechno bylo předáno organizátorům a dopraveno na místa, kde budeme v průběhu závodu doplňovat zásoby. V nejbližších hodinách mě čeká první trénink ve zdejších podmínkách. Cítím na sobě, že nejsem přivyklý na mrazy. Přece jen je v Česku abnormálně teplá zima. Tady na Aljašce tomu není jinak. Mrazy se pohybují okolo -4 až -8 °C, což je oproti předešlým ročníkům důvod značných komplikací.
článek

 

26. 2. 2014

Článek o spolupráci Honzy Kopky a Nutrendu – nutrend.cz

Aljašku drtí mrazy. Extrémního bikera Jana Kopku, který se s podporou společnosti NUTREND vydal na nejdrsnější závod planety Iditarod Trail Invitational, to však nevyvádí z míry.
článek

 

25. 2. 2014

Všechny zprávy od Honzy: Honza Kopka se vrací na Alaska Iditarod Trail Invitational – Tilak.cz

1. zpráva – Příprava, 2. zpráva – Komplikace, 3. zpráva – Bez aklimatizace, 4. zpráva – Možná změna trasy, 5. zpráva – Příprava balíčků, 6. zpráva – Před startem

 

20. 2. 2014

Článek Iditarod: Aljaška vyzývá dobrodruhy svým nejextrémnějším závodem – Pohora.cz

V neděli 23. 2. 2014 odpoledne startuje jeden z nejextrémnějších závodů naší planety – zimní aljašský Iditarod Trail Invitational. Nebudou na něm chybět ani borci reprezentující české barvy – na kolech!
článek

 

4. 2. 2014

Článek Jan Kopka se vrací na Aljašku – Vertical.cz

Na Iditarodu má většinou každý jeden cíl a to přežít a dostat se tam odtud zase ve zdraví zpět. Být moc soustředěný na výsledek může zde mít fatální následky. Iditarod vlastně vůbec není o závodě, na to přijde každý brzo po startu. Iditarod je o čisté divoké nespoutané přírodě, o čistých nezkažených lidech, co tam někde žijí, o zážitcích, o ohromném dobrodružství, o obrovské svobodě a také o útěku z chapadel civilizace a stresového konzumního života, je to i o splynutí s přírodou. Je to čistý outdoor, přežití v drsných podmínkách.
článek

 

4. 2. 2014

Rozhovor o extrémních závodech – Cyklista bez limitů – Sokolska33.cz

Patří mezi nejlepší na světě, byť nikdy nezasáhl do finálových bojů o Sportovce roku. A on po tom ani netouží. Jak sám říká, necítí se jako sportovec, ale spíše jako dobrodruh. Seznamte se – 50letý biker z Jablonce nad Nisou, Jan Kopka.
rozhovor

 

1. 2. 2014

Článek Toi Toi podpořil Honzu Kopku na Aljašce – toitoi.cz

článek

 

1. 2. 2014 v 18:00

Reportáž v pořadu Události v regionech, začátek na stopáži 17:25 – ČT24
reportáž

 

5. 11. 2013

Rozhovor Na Aljašce jsem se propadl do vody v mrazivých -35 stupních, říká Jan Kopka – extreme-sports.cz

Ultramaratony bez zajištění jsou hodně dlouhé, trvají dny až týdny. Co si přineseš na start, to máš a s tím musíš přežít, ať nastane cokoli. Většinou nemáš moc spojení s civilizací. Nikdo ti nediktuje, kolik máš za den ujet, nebo jak dlouho jet a kde spát. Vše je na tobě, tvé fyzičce, taktice, zkušenostech ale i psychice. Prostě se musíš co nejrychleji dostat do cíle. A hlavně ve zdraví. Na to by měl člověk myslet v každou chvíli těchto závodů. Nepříjemné situace tam můžou nastat snadno. A nemáš dovolání.
rozhovor

 

26. 5. 2013

Casablanka – Rádio Wave

Rozhovor s Janem Kopkou o extrémním bikování v zahraničí i u nás. Moderuje Pavel Sladký; 37 minut
celý pořad

 

18. 5. 2013

Rozhovor o knize Ve Spárech Aljašky ale i o extrémech obecně – VašeLiteratura.cz

Na psaní knih a organizování i absolvování extrémních cyklistických závodů se Jana Kopky ptal Jiří Lojín.
rozhovor

 

18. 5. 2013

Recenze knihy Ve spárech Aljašky – VašeLiteratura.cz

Názory na vyznavače extrémních sportů mohou rovněž nabývat extrémních poloh. Od nekriticky obdivných – jsou to přece ti, kteří posunují hranice lidských možností neustále dopředu – až po krajně odmítavé – nelze přece obdivovat ty, kteří lehkomyslně hazardují se svým zdravím a životem. Obě skupiny mají pro své pohledy nezvratné argumenty a není důvod vyvracet jim je.
celá recenze

 

25. 3. – 4. 4. 2013

Travel Journal – TV HD+

V novém díle TRAVEL JOURNALU na HD+ se zaměříme na 3 nejnáročnější bikové extrémy světa. O tom, jak náročné je zdolat australskou poušť, Skalisté hory, nebo zimu v aljašské pustině v sedle horského kola, nám více prozradí pan JAN KOPKA! Moderuje Viktor Kuna.
celý pořad

 

20. 3. 2013

Článek a rozhovor o závodě Rovaniemi 150 – Velo 4/2013

Dva roky vydržel Jan Kopka bez dobrodružství, bez výzvy v podobě nějakého extrémního
závodu. Toto období ukončil ve finském Rovaniemi, hlavním městě Laponska. Trasa dlouhá 150 km pro něj byla – vzhledem k tomu, jaké martyrium musel podstoupit na Aljašce – spíše časovkou, však ji také zvládl za něco málo přes sedmnáct hodin. A tak nějak dle očekávání vítězně. Jenže to zas tak jasné být nemuselo.
rozhovor

 

5. 3. 2013

Časopis Náš Jablonec – ceskydomov.cz

Sníh a mráz, vhlké pralesy, rozpálená poušť, vysoké hory, to jsou společníci extrémního bikera Jana Kopky z Jablonce. Jako první Čech zvládl závod australským bušem Crocodille Trophy. Ale dokázal zvítězit i v závodě napříč ledovou Aljaškou. V polovině února vyhrál extrémní závod na polárním kruhu ve Finsku. V 49 letech a po dvouleté závodní pauze.
celý článek

 

17. 2. 2013

Hráč bez limitu – ČT2

Jan Kopka je extrémní cyklista, který se jako první Čech zúčastnil aljašského závodu Iditarod a dokonce ho napodruhé i vyhrál. Režie Ladislav Moulis
stránky pořadu

 

16. 2. 2013

Reportáž před odjezdem na Rovaniemi 150 – TV iSport.cz

Jeho život je plný dobrodružství. Extrémní cyklista Jan Kopka už na kole projel nehostinné části všech obydlených kontinentů, vedle toho pořádá nonstop závod přes území Česka a Slovenska. Netradiční koníček ho táhne do divočiny i rok před padesátými narozeninami. Proto se dnes se svým unikátním sněžným kolem postavil na start závodu Rovaniemi 150 na polárním kruhu.
reportáž

 

16. 2. 2013

Hlavní zprávy – reportáž od stopáže 18:33 – TV Barrandov
reportáž

 

24. 1. 2013

Příběh zmrzlých žen laponských – Velo 2/2013

Honza Kopka je dobrodruh. To je věc obecně známá. Stejně jako ta, že se svými akcemi a výpravami snaží běžnému člověku s aspoň částečnou absencí pudu sebezáchovy přiblížit kouzlo čisté zasněžené a mrazivé přírody, pobytu mimo civilizaci a její výdobytky. Či jinak také kouzlo zmrzlých nudlí u nosu, takřka nulové hygieny, štiplavého odéru na chatkách a souvisejících benefitů, které z jeho výprav bez jeho přičinění činí záležitost veskrze mužskou. Tedy činily. Loni v dubnu byla hráz prolomena dvěma odvážnými ženami.
článek

 

24. 1. 2013

Víkend – TV Nova

Obličej pod lepící páskou. I takto bizarně vypadá ochrana před omrzlinami během nejdrsnějšího závodu světa. Jmenuje se Iditarod a měří 1800 kilometrů napříč Aljaškou. Vznikl jako vzpomínka na zimu v roce 1925, kdy eskymáci a indiáni začali umírat na záškrt. Bylo třeba k nim rychle dopravit sérum. Dvacet musherů si v -60°C, vánicích, bílé tmě a silných větrech štafetovým způsobem sérum předávalo až na místo. Reportáž Josefa Kubeše nám představí Čecha, který nad Aljašskou zimou zvítězil.
reportáž
 
Starší zprávy