Partneři 2024

Partneři 2024

Partneři 2011

 • 21_bernard
 • 27_isoma
 • 31_duratec
 • 31_e_tilak
 • 31_sirjoseph
 • 32_garmin
 • 33_petzl
 • 34_thermarest
 • 35_Wtb
 • 40_Isaac
 • 41_Lawi

Facebook

Facebook profil

Big Paw 2007

Na základě zkušeností získaných na Aljašce při Iditarod 07 jsme připravili ve spolupráci s Duratecem a dalšími firmami ještě brutálnější sněžná kola na pneumatikách síře 4.0". Stavba rámu pro tak široká kola není jednoduchou záležitostí a již se to značně odlišuje od běžné konstrukce. Milan Duchek, majitel a konstruktér Duratecu, se ale tvorby zhostil s radostí a úspěchem a kola byla předvedena již na podzim na výstavě Sportlife 07 v Brně.

První testování proběhlo v Jizerských horách v zimě 07/08 (viz fota níže).
Další testování v arktických podmínkách při plném zatížení proběhlo v Laponsku (viz zpráva, článekfotogalerie z Laponska)

Rám: je opět speciální s velice širokou excentrickou zadní stavbou i širokou excentrickou přední vidlicí. Jeho světlost byla trochu zvýšena kvůli lepší průjezdnosti.
Na rámu jsou sice na mou žádost také pivoty na V-brzdy, ty ale nejdou vzhledem k výrazné výšce pneumatiky použít, proto je „Big Paw“ vybaven mechanickými kotoučovými brzdami. Závity pro V-brzdy budou případně použity k pevnějšímu uchycení nosičů.

Testy: Kolo vykazuje velice dobrou ovladatelnost i větší průjezdnost s předchozími typy a navzdory velkým pneumatikám také překvapivě malý jízdní odpor jak v hlubším sněhu, tak na tvrdém povrchu. Proto byl vývoj pro tuto chvíli ukončen a přistoupilo se k výrobě dalších rámů pro zamýšlené Snow-bikové campy a expedice.

Výroba: Pro výrobu dalších několika kusů jsme si vybrali několik firem. Tyto firmy nám spolupráci neodmítli a podílí se s námi na výrobě dalších kusů pro akce sněžného bikování, kde si budou moci případní zájemci kolo vyzkoušet.

Charakteristika kola:

rám + pevná vidlice DURATEC
představec PELL’S
řídítka PELL’S
rohy PELL’S
sedlovka PELL’S
sedlo PELL’S
drive Shimano/Sram
kliky GEBHARDT
náboje WTB
výplety Šroubárna MAREK
pneu Snow 4"
ráfky snow design 63 mm
brzdy mech. kotoučové Avid

 

Big Paw 1
Big Paw 2
Big Paw 3
Big Paw 4
Big Paw 5

 

Objednat je možné přímo u firmy Duratec.
 
Úplně prvním majitelem sněžného kola Big Paw a dokonce ve výbavě XT+ se stal pan Radek Svoboda z Plzně, který si ho užil již zimu 07/08. Tady je jeho komentář:

Snowbike jsem si pořídil proto, že rád jezdím na kole a je mi jedno kdy. Závodník ale nejsem a už asi nebudu. Jako orienťák jsem si toho užil dost a čím dál tím víc mě těší prožitky spojené s přírodou a nejlépe o samotě, než v davu cyklomaratónských nadšenců. Když jsme s Honzou poprvé mluvili, což bylo záhy po dočtení jeho první knihy, vůbec jsem netušil, že bych do toho šel. Přišlo mi to zbytečné. Nakonec zvítězila zvědavost a touha mít něco jiného, než je běžně vidět. I přes mizernou zimu v šumavských hvozdech, pro které jsem kolo hlavně plánoval, jsem se nakonec letos na sněhu svezl a už teď se těším a plánuju další, větší a dobrodružnější akce. Příští rok mě láká Laponsko a jednou třeba i ta Honzova Aljaška.

I přes původní nedůvěru, že se na kole nedá jezdit jako na běžném biku, musím potvrdit Honzova slova, kterými jízdní vlastnosti monstra na 4" pneumatikách Surly vychválil již ve své druhé knize. Kolo i přes svůj robustní vzhled není těžké (cca 14 kg), velmi dobře se ovládá a při troše trpělivosti a ochotě pohrát si s tlakem v pneumatikách dokáže na sněhu, kde se na běžných pláštích beznadějně zahrabete, docela zázraky.

Přesto „Velká tlapa“ není jako běžný závoďák a asi není výhradně určen pro ortodoxní najížděče kilometrů v zimním období. Na to se hodí spíš oblatníkovaný zimák. Už po prvních najetých kilometrech začnete plánovat, jak jej a taky sebe dovybavit o správné nosiče na spacák, karimatku, vařič a další věci, abyste mohli podniknout zajímavější a dobrodružnější akce než pouze jednodenní vyjížďky. K tomu se hodí stoprocentně a k tomu byl podle mého i stvořen. Přidanou hodnou je, že pokud s ním vyrazíte v létě na pivo, vzbudíte u terasy hospody minimálně stejný obdiv a zájem, jako místní motocyklový klan. A ani se moc nenadřete.

 

Na výrobě brutálních sněžných kol pro „snowbikové campy“ se podílejí následující firmy: