Partneři 2024

Partneři 2024

Partneři 2011

 • 21_bernard
 • 27_isoma
 • 31_duratec
 • 31_e_tilak
 • 31_sirjoseph
 • 32_garmin
 • 33_petzl
 • 34_thermarest
 • 35_Wtb
 • 40_Isaac
 • 41_Lawi

Facebook

Facebook profil

Vyšlo v médiích – nejstarší

3. 3. 2012

Extrémní sport, extrémní uspokojení – Lidové noviny

Pouhá rychlá jízda je neuspokojuje a hledají nové možnosti adrenalinových prožitků. Nacházejí je ve zdolávání stovek kilometrů zamrzlou aljašskou divočinou na kole nebo v divokém sjezdu z vrcholů velehor na lyžích. Co těm lidem chvíle vypjatého strachu přinášejí?
článek

 

20. 9. 2010

Reportáž ze závodu Mongolia Bike 10 – iVelo.cz

Na podzim roku 2009 sedím na veletrhu Bike Brno, prezentuji své zimní aktivity pro veřejnost,  odpovídám na dotazy návštěvníků a ve volných chvílích přemýšlím, co podniknu za dobrodružství  příští rok. Nic kloudného  mne nenapadá. Shodou okolností mi nedlouho po tom přišel e-mail: 
„Ahoj Jane, příští rok poprvé pořádáme v Mongolsku desetietapový závod na horských kolech. Nechceš 
přijet? Willy.“ Jasně, přijedu! 
reportáž

 

23. 12. 2009

Velký rozhovor o Aljašce – iVelo.cz

Aljašský závod Iditarod Trail Inivitational je považován za jeden z nejtěžších vytrvalostních závodů na světě, prověřuje fyzické, morální i psychické schopnosti účastníků. Jako první Čech jej absolvoval Honza Kopka, aby jej při své druhé účasti dokonce vyhrál – a to na nejdelší trase 1100 mil. Nyní má následovníka. David Koribský se chystá vyrazit pěšky.
rozhovor

 

25. 5. 2009

Článek o závodě Titan Desert 09 – iVelo.cz

Když se nám naskytla příležitost osobně absolvovat pouštní marocký etapový závod Nissan Titan Desert, neváhali jsme ani chvíli, koho za redakci vyslat. Ano, mohli jsme etapu za etapou projet v džípu, ale zážitky z akce by byly jen zprostředkované. Jméno obětního beránka, který pojede v sedle kola, padlo okamžitě: Honza Kopka. Myslíte, že váhal?
článek

 

17. 12. 2008

Článek o závodu La Ruta 08 – Dobrodružství sedmé, tropické – iVelo.cz

Loni pořádně promrzl na závodě napříč Aljaškou, takže není divu, že letos si zvolil opačnou výzvu – kostarický závod La Ruta de los Conquistadores vedoucí napříč tropy Střední Ameriky.
rozhovor

 

22. 10. 2008

Rozhovor s Honzou Kopkou – Sám v pustině – časopis Cykloturistika

I když jeho počínání má povětšinou závodní charakter, měli jsme pocit, že jeho myšlenky, zkušenosti a jeho filozofie života může být blízká všem.
rozhovor

 

10. 9. 2008

Rozhovor Za hranice lidských možností – časopis Ice

Jednačtyřicetiletý biker z Jablonce nad Nisou je ostříleným účastníkem extrémních cyklistických závodů. Když skončil kariéru profesionálního silničního jezdce, učarovala mu horská kola. Jeho prvním extrémním podnikem byl Dolomiten Man před devíti lety. Dnes si bez hledání vlastních limitů nedokáže představit život.
rozhovor

 

7. 5. 2008

Rozhovor s Honzou Kopkou – Poslední dobrodružství planety – časopis Reflex

Patří k nejlepším současným sportovcům naší země, a přesto ho s výjimkou cyklistů mnoho lidí nezná. JAN KOPKA (45) vyhrál Iditarod Trail Invitational 2007, když osmnáct set kilometrů napříč mrazivou Aljaškou ujel na kole za třiadvacet dní, dvě hodiny a dvaačtyřicet minut. Do cíle extrémně těžkého závodu dojeli jen dva. Druhý v cíli, Američan Joseph Dundee, o pětadvacet hodin později.
rozhovor

 

17. 4. 2008

Dobré ráno s Českou televizí – ČT1

Jan Kopka jako host Dobrého rána s Českou televizí. Povídání o nejdrsnějším závodě planety Iditarod, který se jezdí přes zamrzlou Aljašku, a o sněžném bikování.
video z pořadu

 

24. 2. 2008

Svět 2008 – TV Prima

Existuje několik survival závodů, ve kterých jde opravdu o život. Ať už v extrémních podmínkách vyprahlých pouští nebo naopak zamrzlých polárních oblastech. Iditarod je považován za nejtěžší zimní závod na světě. 1800 km napříč Aljaškou – pěšky, na lyžích nebo na kole- Za nějakých 15 hodin začne v tomto závodě bojovat znovu o přežití 50 borců. Závod minulý byl zkouškou i pro českého extrémního bikera Jana Kopku. A  ten vyhrál.
reportáž

 

Září 2007

Článek Když nic není nemožné – časopis Playboy

Přes 1800 kilometrů a třiadvacet dní v sedle speciálně upraveného kola. Divoká příroda a zhruba každých dvě stě kilometrů možnost setkání s lidskou civilizací v podobě indiánské vesnice.Vše při teplotách od minus pětadvaceti stupňů Celsia níž, za asistence vlků a losů.
článek

 

20. 6. 2007

Rozhovor Při ultramaratonech jde o život, říká biker Kopka – aktualne.cz

Jan Kopka je extrémní biker. V březnu vyhrál Iditarod, asi nejdrsnější cyklistický závod napříč Aljaškou. Ze 36 závodníků dojeli dva. Jel také z Kanady do Mexika nebo napříč Austrálií. Důležitější než výhry jsou pro něj dobrodružství, zážitky a poznání.
článek

 

25. 4. 2007

Článek v angličtině – Radio Prague

Jan Kopka – winner of the Iditarod Trail Invitational, the world’s toughest adventure race
článek

 

18. 4. 2007

Článek Milosrdná Aljaška – iVelo.cz

Jdi za svým snem a dokážeš to. Jan Kopka jej nalezl až v daleké Aljašce. Před čtyřmi lety ho tenhle odlehlý kout země ještě nepřijal, ale byl si jist, že se sem jednou vrátí. Ani loni mu nepřálo štěstí a místo cesty směr Anchorage zůstal s bolavým kolenem doma v Jablonci. Ani to ho však neodradilo.
článek

 

24. 1. 2007

Třetí pokus – iVelo.cz

Kdo sleduje dobrodružné výpravy bikera bez hranic Jana Kopky, rozhodně ho nepřekvapí, že se svým návratem na magickou Aljašku dlouho neotálel. Před čtyřmi lety byl při své premiéře v závodě zamrzlou pustinou Iditarod Trail Invitational nucen kvůli nepřízni počasí ve dvou třetinách trati svou snahu ukončit a loni ho těsně před odjezdem na sever nepustilo na start nedoléčené zranění kolene. Výzvu jeho života to však oddálilo jen o dvanáct měsíců.
článek

 

22.11.2006

Ještě větší aljašská drsňárna – iVelo.cz

S dobrodružstvími Jana Kopky, který se v nadcházejícím únoru chystá na druhý pokus pokořit zimní Aljašku v epickém závodě Iditarod Trail Invitational, se střetáváte na stránkách Vela pravidelně. Ve světě má řadu příznivců a proslavil se především coby nikdy dobrou náladu neztrácející „beermeister“, jak mu přezdívají. Nedávno na jeho umění zavzpomínali na chatu jednoho z nejuznávanějších bikových serverů mtbr.com. Do myslí svých kolegů se vepsal především nezapomenutelnou hláškou: „Jak můžeš jet tak dobře, když nepiješ pivo?“ Ale jak poznamenává sám Jéňa – je to jen image.
rozhovor

 

18. 8. 2004

Great Divide Race 04 – Článek Spojenými státy na hraně – iVelo.cz

Do totemu trochu bláznivých a trochu dobrodružných akcí si jablonecký biker Jan Kopka (41) mohl po TransAlp Challenge, Crocodile Trophy a Iditarod Trail Invitational přidat další zásek – Great Divide Race. Nad pivem a naloženým hermelínem Honza akci s měsíčním odstupem přiblížil čtenářům Vela.
rozhovor

 

24. 4. 2003

Jiná dimenze – iVelo.cz

Na počátku byla možná hlavně zvědavost, touha objevovat dosud nepoznané. Dotknout se hranic vlastních možností, dát volný průchod nespoutané duši dobrodruha. Když se na podzim roku dvoutisícího jablonecký cyklista Jan Kopka smažil v tropech australského vnitrozemí na závodě Crocodile Trophy a poslouchal vyprávění svého amerického kamaráda Pata Norwila, jaká to je extáze závodit na kole na Aljašce ve slavném podniku Iditabike, usmyslel si, že to bude jeho další bikové dobrodružství.
článek

 

9. 3. 2003

Z Iditarodu zpět do Anchorage

Ze zavodu jsme odleteli malym letadylkem (je to jako kdyz se tlacis v octavce kombiku a za sedackama mas narvany kola) do Fairbanks a zustali tam jeste s jednim amikem z Minesoty – Mike Maddenem. Stejne jako ja nak nemohl stravit, ze jsme ze zavodu venku. Ztroubili jsme si choboty v nakym mexickym baru, ale moc to nepomohlo, uvazovali jsme, ze se do zavodu vratime, a tak jsme cekali a sledovali počasí. Diky blizardu bylo zruseno spojeni letadylkama do vesnicek na trati zavodu a situace na Yukonu se zhorsovala – cim dal vic vody se lilo přes led.
článek

 

2003

Autentické vyznání z pocitů Jana Kopky bezprostředně po závodu Iditarod

Abys byl schopnej tenhle závod absolvovat, musíš propadnout do závodního transu, ale přitom si zachovat chladnou hlavu. Kilometr a minuta má úplně jinou hodnotu než v běžným životě. Táhneš kolo sněhem a za hodinu se dostaneš jen o dva a půl kilometru dopředu a přitom těch kilometrů je tam třeba 150 k nejbližšímu místu a ty víš, že se podmínky nejspíš nezmění.
článek

 

2001

Velo 10/2001 – Článek o Iditarodu

První seriózní informace o Iditarodu
článek

 

2000

Crocodile Trophy 2000

Různé podnebné pásy se měnily ze dne na den, dole končila zima, teploty tak mezi 10 a 15 °C, občas déšť, jako byste byli v mírném podnebném pásu. Během pár dní jste se dostali do subtropického a během dalších pár do tropického, kde teploty na slunci přesahovali šedesátku a to vše pod plným fyzickým zatížením a bez možnosti dostatečné aklimatizace. Žádný jiný závod ani jiný ročník už tohle nenabídl. Škoda!
článek část 1.
článek část 2.

 
Zpět na stránku Vyšlo v médiích